Tåg ställs in när spåren lagas
2010-02-07 kl: 16:05 NORSESUND: Nu ska reparationen av det skadade järnvägsspåret utanför Norsesund göras klar. Det innebär en del inställda pendeltåg måndag till onsdag denna vecka.
Det var för snart tre veckor sedan som ett lok spårade ur och rev sönder spår och växlar på en kilometerlång sträcka av Västra stambanan.
Sliprarna måste bytas ut men för att få igång trafiken så snabbt som möjligt valde Banverket att bara byta var fjärde sliper dagarna efter olyckan. Nu ska arbetet slutföras.
Enligt Västtrafik kommer sex avgångar om dagen att ställas in från Alingsås till Floda och lika många i andra riktningen. Första avgången som berörs från Alingsås är klockan 9.33 och den sista 14.33.
Bussar ersätter tågen från Alingsås till Floda. De kör via stationerna Västra Bodarne och Norsesund, därefter fortsätter de mot Göteborg.
Bussen angör endast mellanstationer för avstigande om resande finns dit, meddelar Västtrafik, som också framhåller att bussen inte kommer att kunna hålla tågets tidtabell. Man räknar med försening på cirka 15 minuter.
Tåg utgår från Floda enligt ordinarie tidtabell och inväntar inte ersättningsbussarna.
Bussar ersätter också på sträckan Floda-Alingsås, via stationerna Norsesund och Västra Bodarne. Bussarna inväntar pendeltåg från Göteborg i Floda.
STEFAN SAMUELSSON 0322 - 67 00 53 stefan.samuelsson@alingtid.se
|