
FOTO: Patrik Skoglöw BRA PR. Kanslisten Lena Lindqvist och ordförande Ulf Nilsson gladdes åt utmärkelsen.
AHK årets marknadsförare
2010-01-28 ALINGSÃ…S:
Handbollsklubbens framgångar har spillt mycket stjärnglans över kommunen. På torsdagen fick AHK ta emot priset som Årets marknadsförare 2009.
Priset delades ut av Marknadsföringsföreningen i Alingsås under festkvällen En afton för Alingsås. Föreningen motiverade sitt beslut med att AHK har "marknadsfört kommunen på ett svårslaget sätt både i Sverige och Europa".  Handbollsfebern, som kulminerade i och med SM-guldet i Globen, fortsatte senare med höstens Champions league-äventyr.
Utmärkelsen måste ha varit väntad, eller? – Väntat var det inte. Det här hade jag inte en tanke på och det hade ingen annan som jag har pratat med heller. Vi vet ju inte hur duktiga andra har varit, men vi har bidragit på vårt sätt. Vi känner oss väldigt hedrade, säger AHK:s ordförande Ulf Nilsson.
Även om utmärkelsen är glädjande är oron inför framtiden stor. När den nya, rymligare arenan står färdig är ovisst. I dagsläget är trycket på sittplatsbiljetter så stort att klubben förlorar mellan 15 000 och 20 000 kronor varje hemmamatch i grundserien och under ett eventuellt slutspel säkerligen mer än så, menar Ulf Nilsson. – För att kunna behålla den här framskjutna positionen och marknadsföra kommunen så krävs större sponsorintäkter och bättre förutsättningar, både rent sportsliga och för publiken. Vi kan bara hoppas att det löser sig, mer kan vi inte göra, säger han.
Fler hade anledning att glädjas lite extra under torsdagens festligheter på First Hotel Grand. Förutom AHK:s pris uppmärksammades experten på passivhusteknik, Hans Eek, som fick Alingsås kommuns miljöpris samtidigt som entreprenören Jan Sturehag blev vald till årets företagare.
Makarna Ingalill och Björn Gustafsson fick Alingsås Vänners pris för bevarande av Alingsås kulturbebyggelse och miljö. Årets Joker blev musikern och förra årets Ted Gärdestadstipendiat Lovisa Samuelsson, som även uppträdde under kvällen.
Läs allt om pristagarna och festkvällen i fredagens pappers-AT.
Skriv ut
Tipsa en vän
Dela
|
PETTER TARENIUS 0322 - 67 00 58 petter.tarenius@alingtid.se |
|