
LINNEA ULFSDOTTER Andersson från Alingsås har i helgen vernissage i danska Holstebro. Här med en av de tavlor hon visar på utställningen.
Linnea ställer ut i Holstebro
2010-02-06 ALINGSÅS: – Det är jättespännande för jag har ingen  aning om vem den danska tjejen är som jag ställer ut tillsammans med, säger 20-åriga Linnea Ulfsdotter Andersson från Alingsås. I helgen har hon vernissage på Musikteatrets galleri i danska Holstebro tillsammans med  danska Pernille Nygaard.
Ungt Svensk / Danskt möte har den döpts till, utställningen, som produceras av Jydsk Aktiv Kunstforening i samarbete med Musikteatret Holstebro.
Det är inte första gången Linnea ställer ut sina tavlor, men det har inte tidigare skett på det här sättet. – Nej, tidigare har jag varit med på Palladium när det varit arrangemang som UKM, Ung Kultur Möts, berättar hon. Och så en gång när jag och några kamrater hyrde Palladium för en egen utställning.
Det var för nästan exakt två år sedan, i februari 2007. Den gången bokades Palladium innan de ens hade något att ställa ut. Bokningen blev drivfjädern att verkligen få fram tavlorna.
Hur fick hon då chansen att ställa ut i Danmark? – Jag hade några av mina tavlor på ett café i Dalsland i somras och där ställde även en dansk ut, fortsätter hon.
Dansken hade lagt märke till Linneas tavlor och i höstas hade det kommit en förfrågan via e-post till henne. Ville hon ställa ut i Holstebro? En större dansk stad på Jyllands västsida. – Det tog ett tag innan jag såg inbjudan, fortsätter hon.
Hon vågade anta utmaningen och nu har det burit i väg till Holstebro med ett tiotal målningar. – Jag ställer ut oljor i olika storleker, berättar hon. Klara färger och kanske inte så föreställande, det är så jag målar.
Så mycket skolning, utöver den hon fick på Alströmergymnasiets estetiska program med inriktning, har hon. – Men jag skulle aldrig blivit så bra utan mina lärare Greger och David på Alströmer, säger hon själv.
Förebilder inom konsten för Linnea är bland annat Salvatore Dali och Carl Larsson. – Fast det går ju inte att måla som någon av dem, säger hon. Framför allt inte Dali, det märks med en gång. Och jag gillar Carl Larsson verklighetstrogna bilder, men målar inte så själv.
Till vardags läser hon på Göteborgs Universitet, men inte något som har med konst att göra. – Jag läser ett program med globala studier, berättar hon. Jag har ett brinnande intresse för miljöfrågor. Fast mina föräldrar vill helst att jag satsade på att bli konstnär.
Det stora miljöintresset har resulterat i att AT berättat om Linnea i fler sammanhang än vid konstutställningar. För lite mer än ett år sedan, i december 2008, deltog Linnea i en aktion för Greenpeace i danska Aabenraa. Hon och ett 30-tal Greenpeaceaktivister satt fastkedjade vid en kolterminal för att försöka hindra Vattenfalls kol att lossas.
I dag, lördag, är det vernissage i Holstebro och utställningen pågår till och med 12 mars.
|