
FOTO: STIG GUSTAVSSON VETERAN. Evert Josefsson gör i år sitt fyrtionde Vasalopp.
Evert laddar för Vasalopp nummer 40
2010-02-08 VÅRGÅRDA: Som 32-åring gjorde Evert Josefsson, Vårgårda, sitt första Vasalopp. Snart gör han sitt fyrtionde. – Det är en morot och ett bra sätt att hålla kroppen igång, säger han.
1966 var en bra vinter. Då Evert Josefsson dessutom hade haft turen att vinna ett par skidor på lotteri. Den lyckosamma kombinationen väckte hans intresse för skidåkning och det första Kullingsloppet, samma år, blev hans första motionstävling.
GENOM ÅREN har de blivit fler. Det var Everts granne Per-Arne Abrahamsson som lockade med honom på det första Vasaloppet 1970. Ett lopp som gick bra och som gav mersmak. – Då var det träskidor som gällde och jag åkte sträckan på åtta och en halv timma.
En tid som han idag, 40 år senare, slår med en timma om förhållandena är bra. – Materialet betyder mycket och det märktes också på tiderna när träskidorna byttes ut mot bättre skidor.
FÖR EVERT har Vasaloppen alltid inneburit en utmaning. Men det är bara ett enda lopp som han övervägt att bryta. – Det var 1973. Det var dåligt med snö och spåren var dåliga. Då sa jag till mig själv att aldrig mer. Men, säger han och skrattar, det glömde jag som väl var efter några månader.
Efter 30 genomförda lopp räknas man som vasaloppsåkare som veteran. I dag är det 600 åkare som kan räkna in sig i den skaran. Antalet som kört 40 lopp eller fler är förstås färre. – Jag vet inte riktigt hur många det är, säger Evert.
HUR MÅNGA LOPP han själv kommer att ställa upp i vet han inte. Numera tar han ett år i taget. – Det måste man när man blir äldre. Till årets Vasalopp kommer han väl förberedd. 40 mil har han kört och om bara vintern består kan det bli lika många mil till. – Vanliga vintrar blir det rullskidor. Det är inte samma sak men ändå ett bra alternativ.
EVERTS BÄSTA TID i Vasaloppet är fem timmar och 30 minuter. Men det var några år sedan. Numera är inte tiderna målet utan upplevelsen och folkfesten. En annan folkfest som Evert Josefsson varit med om är New York maraton. Vilken av dem som är festligast vet han inte.
– Fast det är klart att ett maraton sliter hårdare på kropp och ben. En bild han gillar är den från målgången i Borås Maraton där han och den finske skidbjässen Juha Mieto går i mål samtidigt. Att för en skidentusiast få hämta andan med en skidlegend var stort. Stor var för övrigt också, som syns på bilden, Juha Mieto.
OM ALLT STÄMMER kommer Evert Josefsson att staka i mål på en tid någonstans mellan sju och åtta timmar. – Det är i alla fall bättre än mitt första lopp och då var jag 40 år yngre, säger han med ett skratt.
Skriv ut
Tipsa en vän
Dela
|
STIG GUSTAVSSON 0322 - 64 19 03 stig.gustavsson@alingtid.se |
|