Historisk folkfest på Herrljunga medeltidsmarknad
Under lördagen flockades besökare till Herrljunga hembygdspark. Där bjöds det på tornerspel, gycklare och styrketävling enligt vikingarnas regler. AT reste tillbaka i tiden och besökte den medeltida folkfesten.
Här är dyraste Alingsås-huset i maj
En fastighet som såldes för 7,6 miljoner kronor toppar listan över de dyraste fastighetsförsäljningarna i Alingsås kommun i maj.
Första hundarna på plats i Hundstallet – få en smygtitt på den nya anläggningen
Nu har de första hundarna anlänt till Hundstallet Väst, beläget på Nygård i Alingsås. I veckan var det smyginvigning av den nya anläggningen.
– Hundstallet har 114 år på nacken, det är hög tid att vi öppnar en tredje anläggning, säger Niklas Lindh, insamlings- och kommunikationschef på Hundstallet.
Gerdsken lekte fotboll och körde över Holmalund totalt
Gerdsken bjöd på klang- och jubelföreställning mot Holmalund, och tog gruvlig revansch för förlusten i hemmaderbyt.
När domaren blåste av matchen stod krossen att läsa till hela 8–2 i Gerdskens favör.
Alingsåsföretag stäms – betalade inte ut löner
Ett Alingsåsföretag inom bygg- och anläggningsbranschen stäms i Arbetsdomstolen på tusentals kronor sedan ägaren låtit bli att betala ut löner till sina anställda under flera månader.
– Ägaren verkar ha gått under jorden och svarar inte, säger Annelie Anderbjörk, fackförbundet Byggnads jurist.
Glöm inte att ladda ner vår nyhetsapp till din mobil:
1. Sök på Alingsås Tidning i AppStore eller Google Play.
2. För att ladda ner nyhetsappen klickar du på ”hämta” eller ”installera”.
3. Godkänn att nedladdningen påbörjas.
4. Därefter påbörjas nedladdningen.
5. När nedladdningen är klar klickar du på ”öppna” för att öppna nyhetsappen.
6. Klart, nu har du laddat ner nyhetsappen. Du hittar appen på din hemskärm i mobilen bland dina andra appar.
Kom ihåg att aktivera pushnotiser så att du aldrig missar en lokal nyhet.