Det står en plats tom på Pua Arena, flaggan vajar på halv stång och hela Vårgårda IK bär sorgband. Vår vän, hedersmedlem och filantrop Per-Uno Hafström har efter en tids sjukdom lämnat oss. I folkmun kallades Per-Uno för Pua. I hela sitt långa liv har Pua varit Vårgårda IK trogen och tjänat föreningen i många olika uppdrag. Han har varit sponsoransvarig, ordnat träningsmatcher, kontaktperson mot förbundet och andra föreningar, ordnat trevliga träningsläger och genom åren bidragit till att vår fina anläggning utvecklats på ett fantastiskt sätt.
Pua var inte bara klubbmedlem i VIK utan en fantastisk entreprenör också. Genom sitt livsverk Stålprofil AB skapade Pua förutsättningar och resurser så att andra människor skulle få ta del av hans framgångar. Det gäller både Vårgårda IK och hela Vårgårda kommuns invånare. Pua var inte bara en VIK-profil, utan en av nutidens mest betydelsefulla personer för bygden. När Pua väl sjösatt en plan började han fundera på nästa. Allt för att utveckla kultur- och föreningslivet för alla!
Filantropen Pua hade att stort hjärta för sin hembygd Vårgårda. Han har lämnat ett stort avtryck efter sig. Genom sina stora ekonomiska insatser kan man överallt se spår av hans gärningar. Pua har ofta uttryckt att han gärna ville dela med sig av sina tillgångar. Han har bland annat finansierat eller delfinansierat följande:
Tångahallen, Puas Padel, Puas Bowling, Pua Arena, Tångabadet, Puaplan, Ullaplan, renovering av kiosken på Tånga, ishallen Puahallen, Vårgårda Golfklubbs kiosk med mera. Dessutom har han stöttat massor av andra föreningar och projekt.
Pua var en levnadsglad och idérik person. Han såg alltid fram emot nya äventyr. Tillsammans med sin nyligen bortgångna fru Ulla var dom riktiga globetrotters. Dom har besökt de flesta kontinenterna i världen. Många gånger bjöd Pua med familj goda vänner på otaliga och överraskande äventyr. Generositeten att dela med sig visade inga gränser. Ett av Puas motto var ”Det är sköj å ha sköj”! Det var många i Puas omgivning som fick ta del av hans sköj.
Tack Pua för dina ovärderliga insatser för hela bygden Vårgårda och för Vårgårda IK. Vi kommer minnas dig med glädje och det du skapat gör oss påminda om vilket arv vi har att förvalta. Vi lovar dig Pua att förvalta det på bästa sätt. Du uttryckte ofta på bred västgötska ”tänk att jag ble som jag ble och inte som jag sulle”.
Vi i VIK är glada att du ”ble som du ble”…
Det finns bara en Pua!
Nu Pua väntar Ulla på dig, där ni kan resa vidare i en annan värld och tillsammans utforska det okända. Vila i frid!
Våra varma tankar går till barnen Annica och Johan med familjer, samt till släkt och vänner.
Vårgårda IK
gm Gabor Hacker




