– Det jag vet är att fram till och med dagen efter annandag påsk så ska fabriken stå stilla, säger Julin. Jag jobbar inte inne i fabriken, utan utanför. Vi har tre olika flöden, ett mot Gent i Belgien, ett till fabriken och ett till Kina och USA. Och vi vet inte vilka som kommer vara kvar under en period eller hur de delar upp det.
Hur känns det en dag som denna?
– Det börjar komma ikapp en. Fram tills nu har vi gått på jobbet och känt att vi jobbar på och gör det vi gör. Men nu kom det. Sedan är det skönt att det blir den här korttidspermitteringen, och att man bara tappar någon tusenlapp eller två i månaden.
Vad tror om situationen på längre sikt?
– Det är jättesvårt att säga. Det beror alldeles på hur snabbt man kan få bukt med coronan. Men innan det här gick det väldigt bra på personvagnar. Vi var på väg mot vårt mål på 800 000 bilar. Det kommer vi inte nå nu.
– För egen del är jag inte så orolig. Om det skulle bli varsel så kanske det inte berör mig för jag har varit där så länge.
Hur tycker du Volvo skött detta?
– Eftersom allt förändras dag från dag timme till timme är jag nöjd över att de ändå kunnat kommunicera ut så snabbt vad som händer.
Du medverkade i AT för bara några dagar sedan, då du arbetar som volontär i dessa kristider. Blir det än mer volontärarbete nu?
– Ja, sedan har jag också politiska uppdrag i Alingsås. Jag sitter i barn- och ungdomsnämnden (för S, reds anm), så vi är ganska berörda ifall det skulle bli stängda skolor nästa vecka.





