Många hushåll i Herrljunga tätort saknar just nu vatten eller har dåligt tryck i kranarna. Bild: Håkon Mosvold Larsen

Delar av Herrljunga tätort utan vatten – krisledningen aktiverad

En eller flera vattenläckor har gäckat Herrljunga kommun – och stora delar av tätorten har varit utan vatten eller med dåligt tryck i kranarna.
Kommunen aktiverade sin krisledning – och stora nödvattentankar ställdes ut på olika ställen.
Under söndagskvällen var vattentrycket återigen normalt i stora delar av Herrljunga tätort.

ANNONS

Arbetet med att hitta och åtgärda felet på vattenledningsnätet har pågått under söndagen efter att ha inletts under lördagen.

I lördags förmiddag larmade Herrljunga Elektriskas egna system om en större läcka, vilket vd Anders Mannikoff berättade för AT under söndagsmorgonen.

Anders Mannikoff, vd för Herrljunga Elektriska. Bild: Anders Svensson

– Då satte vi in resurser på det med en gång. Sedan visade det sig att det var ganska komplicerat att hitta grundorsaken, så vi aktiverade fler resurser och har jobbat hela lördagen och natten till söndag.

Här kan du hämta vatten

Här placerades vattentankarna ut under söndagen, enligt Herrljunga kommuns hemsida:

• Vid Torkwell/ föredetta Starsprings

• Vid Östergårdens innegård

• Vid Horsbysksolan avfallshantering

• Vid Röda torget och Altorp vattenverk

• Vid Barrgatans vändplats

• Vid Ugglans förskola

• Vid Arvidgårdsgatans vändplats

Utesluter inte fler läckor

En misstänkt vattenläcka ska nu ha identifierats men om det är den enda läckan är oklart. Enligt Anders Mannikoff kan det finnas flera läckor, och är de dolda kan det ta tid att hitta dem.

ANNONS

Prognosen på när vattnet kan vara tillbaka var på söndagsmorgonen oklar.

– Man får vara ödmjuk inför att det är ett stort och utbrett system. Man kan inte utesluta att det finns läckor på fler än ett ställe. Man måste gå väldigt systematiskt fram, förklarade Mannikoff.

Räddningstjänsten assisterar

Exakt hur många hushåll som drabbats kan Anders Mannikoff inte säga men han konstaterar att det handlar om stora delar av tätorten. Många hushåll är helt utan vatten, andra har dåligt tryck i kranarna.

– Kommunens krisledning aktiverades i morse, 06.30, för att samverka med oss. Socialtjänsten har sina krisrutiner för att hantera sådana här situationer och räddningstjänsten assisterar med dricksvattentankar. Det finns en färdig plan för var man sätter vattentankar, säger Manikoff.

Uppdaterar sin hemsida löpande

Den planen kan alltid revideras lite beroende på vilka områden som är drabbade.

I den röda brandposten utanför Altorps vattenverk finns dricksvatten som man kan fylla sina dunkar med. Bild: Jenny Schagerlind

– Redan nu kan man hämta vatten vid Altorps vattenverk. Så har man en dunk kan man ta sig dit och spola fram vatten där. Sedan kommer vi uppdatera med mer information på vår hemsida löpande, säkert flera gånger under dagen, säger Anders Manikoff.

Bättre läge på söndagskvällen

På söndagskvällen meddelade sedan Herrljunga Elektriska att vattentrycket åter var normalt i stora delar av Herrljunga tätort. Vid 18-tiden var tre mindre områden fortsatt utan vatten.

”Påverkade områden är Östergården-Åkergränd, Stora Götgatan och Gärdesgatan (Folkets park, Skoghälla)”, skriver de på sin hemsida.

Östergårdens innegård, Ugglans förskola och Altorps vattenpost kommer fortsatt ha vattentankar utställda. Övriga tas bort under söndagskvällen.

Läs mer
ANNONS