Alingsås2023-03-13av Jenny FöranderAllt färre får asyl – så många får lämna integrationsenheten Allt färre får asyl – chefen om nedskärningen: ”Det är alltid jobbigt.”
Insändare2023-02-15Skolvägrare och hemmasittareResurserna i skolan räcker inte för att ge plats åt så kallade hemmasittare. Men skolan har det yttersta ansvaret att hitta lösningar som dessa barn behöver, skriver Rolf Hedberg.
Insändare2023-01-28Pengarna till cykeltävlingen i Vårgårda bör satsas på föreningslivetNär cykeltävlingen i Vårgårda går i graven, så så tycker Olof Svensson att de pengar kommunen satsats går till föreningslivet.
Alingsås2022-12-01av Jenny FöranderKommunal verksamhet kan komma att säga upp personalDå hoppas chefen kunna ge besked: ”Måste titta på hur detta påverkar oss.”
Alingsås2022-11-01av Jenny FöranderVänsterpartiet startar språkcaféVill hjälpa till med språkträning, myndighetskontakter och läxhjälp för nyanlända.
Alingsås2022-09-22av Jenny FöranderRoma trivs i skolan: ”Lärarna i Ukraina är lite strängare”Roma Lavrinenko är en av 20 ukrainska elever i Alingsås grundskolor.
Insändare2022-09-02Du har ett valVad tycker SD om invandrare, är en fråga vi får i valstugan, skriver Otto Stryhn (SD).
Vårgårda2022-08-29av Mattias JohanssonAndersson (S): Vi kan inte ha klimatförnekare vid maktenTångahallen var välfylld under statsministerns besök.
Alingsås2022-08-21av Jenny FöranderUkrainska Taya Panskaya glad att vara tillbaka i skolbänkenVill lära sig svenska så fort som möjligt: ”Har bedrivit självstudier under lovet.”
Vårgårda2022-08-18av Mattias JohanssonKristersson intog Tångahallen för utfrågningarna i VårgårdaFrågades ut i Tångahallen – så vill han arbeta för de mindre orterna.