Övervakningskameror bör införas i alla skolor i Alingsås. Alingsås är inget stor stad, men brott sker nästan varannan dag, inklusive i skolor. Trots det, så finns det fortfarande nästan inga skolor som har övervakningskameror i närheten. Det här måste ändras.
En av många anledningar till att installera övervakningskameror i ett område är för att folk ska känna sig säker att vara där. Skolor bör inte vara ett undantag, utan de borde prioriteras när det gäller säkerhetsåtgärder. Tror man att om det begås brott nästan varje dag hos skolor att eleverna kommer känna sig bra i en sådan miljö? Folk kan till och med ifrågasätta om deras barn ska ens komma till skolan, om deras säkerhet kan vara i fara eller om de själva känner sig otrygga. Skolor vill främja en säker miljö för sina elever, övervakningskameror kommer att göra detta mer rimligt, utan också ge alla mer avkoppling och säkerhet.
Få skolor i Alingsås har kameror i sitt område, därmed är de sårbara till inbrott, skadegörelse och stöld. Dock kan man minska sannolikheten för brott, säger Ulf Helsing, en säkerhetskonsult. Ulf påstår att, "Kameraövervakning kan ha en brottsförebyggande åtgärd skolor eftersom elever låter bli att stjäla, och kränka och slå varann om de blir filmade.” Detta gäller också med andra utifrån skolan, det skulle helst begå brott hos en skola som har få kameror eftersom det är svårare för brottslingen att bli upptäckt.
Med installering av övervakningskameror hos skolor så är sannolikheten för ett brott mycket låg, därför kommer reparationskostnaderna att också minska hos skolorna. Ta Östlycke- eller Nolhagaskolan till exempel. Det går inte ens att räkna hur många gånger det har blivit ett falskt brandlarm eller skadegörelse hos dem i senaste åren, särskilt under vinter- och höstsäsongen förra året. Tänk på hur mycket reparationskostnaden blir! Med hjälp av övervakningskameror så kan skolan åtminstone spara lite på reparationer och förhoppningsvis inte behöva betala alls för det.
Övervakningskameror kostar en del, de kommer inte heller att eliminera brott helt i skolor, men oavsett så kan de minska risken för detta samt göra det lättare att hitta gärningsmannen. Reparationerna kommer att också minska avsevärt tack vare denna nya installation. Fördelarna med att ha övervakningskameror i skolor överväger nackdelarna.
Därmed borde man installera övervakningskameror hos Alströmergymnasiet först.
En anonym människa

