Stefan Svensson (KD), regionråd. Bild: Paul Wennerholm

Slutreplik: Skattebetalarna drabbas av V:s oansvariga politik

Louise Jeppsson (V) menar att jag tillskriver Vänsterpartiet åsikter de inte har. Samtidigt bekräftar hon i sin egen text precis det jag beskrev, skriver Stefan Svensson (KD) i en slutreplik.

ANNONS

Svar till ”Stefan Svensson (KD) svingar mot påhittade åsikter”.

Louise Jeppsson (V) menar att jag tillskriver Vänsterpartiet åsikter de inte har. Samtidigt bekräftar hon i sin egen text precis det jag beskrev. Hon skriver att skattehöjning är ett av flera verktyg om intäkterna inte räcker. Det är just detta som är poängen: när utgifterna ökar återkommer samma svar – skatten.

Vänsterpartiet gick till val 2022 på att höja regionskatten. I debattartiklar 2024 argumenterade företrädare för samma sak. Att det inte genomförts under innevarande mandatperiod förändrar inte inriktningen. I bland annat en debattartikel i GP 2022 skrev Vänsterpartiet i Västra Götalandsregionen att ”vår vision är en helt avgiftsfri kollektivtrafik”. Det handlar inte om vad som ännu inte genomförts, utan om vilken politik man vill föra.

ANNONS

Vänsterpartiet vill sänka avgifter och har som uttalad ambition att på sikt göra kollektivtrafiken avgiftsfri. Det innebär i förlängningen att kostnaden flyttas från biljett till skatt, ett medvetet politiskt val.

Samtidigt har den rödgröna ledningen under mandatperioden redovisat ett samlat underskott på cirka 5,5 miljarder kronor. Det visar hur snabbt ekonomin försämras när utgifterna tillåts öka utan motsvarande intäkter. Att dessutom avskaffa biljettintäkter på omkring 4 miljarder kronor skulle kräva antingen omfattande besparingar eller betydande skattehöjningar. I praktiken skulle det motsvara omkring 80 öre mer i skatt per hundralapp. I kommuner som Alingsås, där summan av kommunal- och regionskatten redan ligger över rikssnittet, blir effekten av en höjd regionskatt särskilt kännbar.

Att kalla det för en halmdocka ändrar inte den grundläggande logiken. När intäkter försvinner måste de ersättas – frågan är hur. När reformer utformas brett, utan tydliga prioriteringar, riskerar resurser att användas mindre effektivt.

Det är där vi har en tydlig skillnad. För Kristdemokraterna är utgångspunkten att resurserna ska användas där de gör mest nytta. Det kräver prioriteringar och ansvar, och den diskussionen är viktigare än att förneka att politiska vägval får konsekvenser.

Stefan Svensson (KD), regionråd

Läs mer
ANNONS